Що відбувається з ракетою, що не розірвалася? Як працює система демінування ракет
![Як відобувається демінування ракет Як відобувається демінування ракет](https://kherson.rayon.in.ua/storage/cache/images/upload/topics/40/2024-12/02-TkRYG9fW/700x371-674ddd8a62da1.webp)
Після того, як ракету ліквідувала ППО — до роботи приступають сапери. Як правило, під час збиття в російських ракетах не спрацьовує бойова частина, тому розмінування — у пріоритеті повітряних сил. Зокрема зараз таку роботу проводять у Старокостянтинові.
Про це — у матеріалі партнерського медіа «Новини Донбасу».
Допомагають авіаторам роботи: беруть усю небезпеку на себе, рятуючи життя саперам. Роботи — універсальні. Можуть працювати як на рівній площі, так і в полях та лісах. Машини на управлінні зроблені спеціально під боєприпаси, які несе ракета Х—101.
Саме ці машини на управлінні зроблені спеціально під боєприпаси, які несе ракета Х—101. Робот під'їжджає, захоплює круглий, розміром з маленький м'ячик — але великою кількістю вибухівки всередині, суббоєприпас і підвозить до причепа. За один раз із забрудненої території сапери можуть вивезти близько 10 боєприпасів. Найбільше такій роботі фахівців радіють фермери, які продовжують вирощувати зерно вже на очищених від снарядів полях.
Нині Х—101 стали особливо небезпечними після збиття — адже росіяни їх модифікували.
Коли одна з боєголовок має касетне спорядження — це вже четверта модифікація Х—101. Якщо ця ракета збивається, з неї випадають дрібні круглі снаряди, які вражають ціль на великій площі. Якщо раніше після збиття ракети бойова частина не розірвалася — вважалося, що ціль уже не принесе небезпеки. Тепер зброя може завдати шкоди навіть після вдалої роботи ППО. Тому — доопрацювання саперів на землі — таке важливе.
Також величезну небезпеку навіть після збиття несе третя модифікація Х—101.
Річ у тім, що попередні дві моделі мали бойову частину — 450 кг. Але третя модифікація, яка з'явилася нещодавно — і яку росіяни вже використовували, зокрема, для удару по енергосистемі України, має бойову частину масою 800 кг. Тобто несе майже вдвічі більше вибухівки.
Таким чином, коли протиповітряна оборона готує захист — розраховуючи на один рівень руйнівної потужності, а вона збільшується вдвічі, це може призводити до вибухів навіть після збиття цілі.
Буває й так, що бойова частина ракети після збиття залишається повністю цілою. Так, у Києві сапери ДСНС знешкодили бойову частину Х—69. Після чергового обстрілу міста ракета не вибухнула і впала просто на територію лісового масиву. Частина Х—69 стирчала із землі, її помітив перехожий і повідомив про знахідку рятувальникам.
Оскільки Х—69 — це новітня зброя, фахівцям ДСНС знадобилося більше часу, щоб безпечно дістати її з ґрунту, завантажити до спецавтомобіля та транспортувати на спеціальний майданчик.
Якщо заглибитися в характеристику, то головна відмінність нової модифікації — квадратний переріз корпусу, зміни в бойовій частині, дальності застосування та швидкості польоту. Інші відомі «квадратні ракети» — це британські Storm Shadow, французькі SCALP і німецькі Taurus.
Але головна особливість і перевага ракет Х—69 і відповідно — найбільша проблема для українських ППО — те, що ракета може здійснювати наднизький політ на висоті всього 20 метрів.
Також проблемою є те, що Х—69 можуть запускати зі звичайних літаків так званої фронтової авіації — Су—34 і Су—35, тобто Росія може використати ефект несподіванки.
Саме за допомогою Х—69 росіяни знищили Трипільську ТЕС 11 квітня цього року. Великий інфраструктурний об'єкт, який забезпечував енергією жителів кількох областей центральної України.
Після цього удару — у різних місцях Київської області знаходили ось такі уламки Х—69. На щастя всі вони потрапили до рук фахівців і не травмували людей.
Сапери своєю чергою не перестають нагадувати, що єдиним правильним рішенням при зустрічі з уламком ракети буде відійти від неї подалі та зателефонувати 101. Це врятує життя.
Читайте також:
Правобережжя Херсонщини можуть розмінувати до кінця 2025 року