Послом України в Азербайджані призначили ексочільника Херсонської ОДА: що відомо про Юрія Гусєва

25 Лютого 2024, 13:24
Юрій Гусєв 2144
Юрій Гусєв

Юрія Гусєва звільнили з посади очільника «Укроборонпрому» у червні 2023 року. Відтоді ходили чутки, що він має стати послом в одній із країн. Проте на найближчі пів року він поїхав викладати до Національного університету «Острозька академія». Але 22 лютого 2024 року його все ж таки призначили Надзвичайним і Повноважним послом України в Азербайджанській Республіці. Розповідаємо, який шлях пройшов Юрій Гусєв до цієї посади, зокрема про роздачу каченят, службу щастя на Херсонщині та провал ракетної програми.

Біографія Юрія Гусєва

Юрій Гусєв народився у місті Коростишів на Житомирщині 15 листопада 1979 року. Жив і навчався у Херсоні — тут здобув і першу вищу освіту. В цілому, має дипломи чотиньох університетів, а з 2014 року — ступінь кандидата економічних наук:  

 • Херсонський державний технічний університет, 
 • Київський національний економічний університет, 
 • Школу державного управління ім. Кеннеді Гарвардського університету (США), 
 • Стаффордширський університет (Великобританія).

Трудова діяльність Юрія Гусєва тісно переплетена із політичною: вперше до Верховної ради він балотувався у віці 22 років:

 • 1999 — стає радником Голови Херсонської обласної державної адміністрації з питань молодіжної політики.
 • 2002 — балотується до Верховної Ради від Виборчого блоку політичних партій «Команда Озимого Покоління» Валерія Хорошковського. Хорошковський на той час — впливовий політик: перший заступник Глави Адміністрації Президента України, Міністр економіки та з питань європейської інтеграції України. Згодом він ще обійматиме цілу низку посад, зокрема Голови СБУ.
 • Далі до 2009 року Гусєв очолює різні комерційні компанії. 
 • 2009—2014 — Гусєв працює в різних органах державної влади: був керівником групи радників Міністра економіки, директором департаменту національних проектів, радником Міністра фінансів.
 • 2014—2016 — Гусєв потрапляє до Міністерства оборони України: був керівником департаменту економічної активності, заступником Міністра та Головою Ради реформ Міністерства оборони України. Саме з роботою в Міноборони пов'язані і перші скандали, де фігурує ім'я Юрія Гусєва.
 • 2016 — радник Міністра інфраструктури.
 • 2018 — радник Міністра екології та природних ресурсів.
 • 2016 — 2019 — приватний підприємець, консультант та радник міжнародних та українських фінансових інституцій (IFC, EBRD, ПриватБанк).
 • 13 липня 2019 — 3 грудня 2020 — Гусєв очолює Херсонську обласну державну адміністрацію. 
 • 03 грудня 2020 — 27 червня 2023 — Генеральний директор Державного концерну «Укроборонпром».
 • друга половина 2023 року — Гусєв викладає в Національному університеті «Острозька академія». Але вже тоді казали, що його мають призначити послом до однієї з країн, озвучили зокрема і Азербайджан.

Юрій Гусєв на чолі Херсонської ОДА

На посаді Голови Херсонської ОДА Юрія Гусєва запам'ятали зокрема футболкою з гусем та службою щастя, яку він організував у складі Херсонської ОДА. Так, у Херсоні була служба щастя і покращення життя. Очолила її Весна Мартинова (Карпук), яка згодом обралась до Херсонської облради від «ОПЗЖ». Існувала служба менше пів року: її створили у грудні 2019 року, а ліквідували вже 30 березня 2020-го. 

Гусак був на футболці Юрія Гусєва 16 вересня 2019 року на сцені під час Дня міста у Херсоні. 

Юрій Гусєв у футболці з гусаком 16.09.2020
Юрій Гусєв у футболці з гусаком 16.09.2020

Вже наступного дня, у «Сніданку з 1+1», Голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв у тій самій футболці з Гусаком озвучив свої наміри схуднути. 22 жовтня він прозвітував, що скинув 8 кілограмів.

Юрій Гусєв розповідає про похудання
Юрій Гусєв розповідає про похудання

У березні 2020 року Херсонську ОДА спіткав доволі гучний скандал: у Facebook виклали відео виступу гурту «Степ» у сесійній залі обласної ради з нагоди Міжнародного жіночого дня. Виступ був доволі відвертим і викликав обурення серед херсонців. Зрештою, заяву про звільнення написав керівник апарату ОДА Володимир Клюцевський, згодом очолював апарат Харківської ОДА, працював в Олешках, а нині — заступник начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна.

Виступ гурту «Степ» у Херсонській облраді
Виступ гурту «Степ» у Херсонській облраді

На 1 вересня 2020 року в одній зі шкіл Херсонської області Юрій Гусєв особисто роздавав першачкам маленьких гусенят. Це мало сприяти вихованню у них відповідальності. Тільки глядачі і батьки першачків одразу помітили, що замість гусенят очільник області роздавав каченят.

Юрій Гусєв роздає каченят замість гусенят
Юрій Гусєв роздає каченят замість гусенят

Херсонська область за Гусєва стала першим регіоном, де за допомогою системи програми «LIFT» призначали на керівні посади в ОДА, а також — на посади голів РДА в області. Кандидатуру міг подати кожен охочий на сайті LIFT та в разі відповідності критеріям посади отримати її. Одним із критеріїв також було проходження поліграфу. Так, однією з заступниць Юрія Гусєва стала Світлана Чепіга, головою Великолепетиської РДА — Євген Холодар. Чепіга звільнилась одразу після скандалу зі «смаженим кабанчиком» та пізніше працював в команді Херсонського міського голови Ігоря Колихаєва.

Юрій Гусєв розпочав свою роботу під егідою чесності та відкритості для ЗМІ: він активно зустрічався з журналістами, давав коментаря, виходив у прямі ефіри та робив дописи в соцмережах. Однак, під час другого візиту Президента України Володимира Зеленського на Херсонщину пресу на заходи запросили вибірково без загальної акредитації: традиційної загальної розсилки не було взагалі. 

Коли Президент вже приїхав і розпочав відвідувати локації, а журналісти почали критикувати дії ОДА, прес-центр Юрія Гусєва повідомив, що випадків коронавірусу побільшало, тому вони вчинили саме так. Це викликало хвилю обурення медійників.

Провал ракетної програми «Укроборонпрому»

Після роботи в Херсонській ОДА Юрія Гусєва призначають очолювати «Укроборонпром». Але повернемось до його роботи ще в Міноборони.

Так, Гусєва звинувачували в корупції за держзакупівлі для армії, коли той обіймав посаду заступника Міністра оборони (2014 – 2016 рр.). Нардепка VIII скликання Тетяна Чорновіл тоді заявляла, що тендерний комітет, який підпорядковувався Гусєву, купував за підвищеними цінами бензин А-80. За її даними, посередники лише за перший квартал 2015 року отримали 80 мільйонів гривень, виділених з бюджету на потреби армії.

Інший депутат минулого скликання Дмитро Тимчук писав про ще одну схему закупівлі палива, згідно з якою переплата з боку Міноборони становила 180 млн грн. Правоохоронці відкрили кримінальну справу. Втім, далі скарг і розголошення справа не пішла.

В «Укроборонпромі» скандали не припинились. В першу чергу, вони були пов'язані з гучними обіцянками, які не виконували:

 • Одразу ж після призначення «Укроборонпром» оголосив, що Україна нібито домовилася збирати американські цивільні гелікоптери SW 205 в Одесі, а сам Гусєв обіцяв, що перший гелікоптер випустять на 30-річчя незалежності України. Цього так і не сталось, а компанія-виробник гелікоптерів не видавала жодних ліцензій на збирання.
 • У червні 2020 року Укроборонпром оголосив про підписання угоди з канадською компанією Waterbury Farrel про спільне виробництво патронів. Проте, жодного патронного заводу в Україні так і не побудували. 

Гусєв мав розв’язувати задачу з імпортозаміщення, оскільки чимало компонентів в українській техніці були російського виробництва. У листопаді 2021 року Гусєв заявив про імпортозаміщення російських компонентів на літаках Ан-178, які готували на замовлення Збройних сил України, ЗМІ повідомляли, що на ці борти продовжували закупати російські двигуни.

На підприємстві холдингу «Антонов» віднайшли схеми з закупівлею пального та обладнання через фіктивні фірми та незадекларовану нерухомість менеджерів компанії. Холдинг проводив перевірки на «Антонов», а Гусєв нібито хотів звільнити директора компанії Сергія Бичкова. Однак цього не сталося. Пізніше Україна втратила у Гостомелі найбільший літак у світі Ан-225 «Мрія» та інші борти.

Не вдалось «Укроборонпрому» налагодини і виробництво дронів, хоча і був звіт про розробку безпілотника-камікадзе, який нібито здатен вражати цілі на відстані 1 тис. км. Але з'ясувалось, що Міноборони не замовляло ці апарати: концерн виробляє їх самостійно і передає Силам оборони.

«За задумом, це має бути багатофункціональна платформа, яка могла б скидати вибухівку, переносити станцію РЕБ, розвідувати територію або самознищуватися. За даними джерел, поки що виготовили першу серійну партію цих безпілотників і працюють вони лише як камікадзе», – йдеться у матеріалі “Економічної правди”.

Юрію Гусєву закидають і провал ракетної програми в Україні. Низка ЗМІ називала це навіть імовірною причиною звільнення Гусєва з «Укроборонпрому». У березні 1 квітні 2023 року Юрій Гусєв ініціював перевірку щодо встановлення причин невиконання окремих заходів ракетної програми, але чим вона завершилась, невідомо: вже за три місяці Гусєва звільнили. 

Що цікавого в декларації Юрія Гусєва

Юрій Гусєв, який станом на 2023-й рік обіймав посаду в державному концерні, подав декларацію за 2023 рік. Родина Юрій Гусєва — це дружина Ольга, діти Михайло та Марія. 

Родина має дві квартири в Києві — обидві у власності Юрія Гусєва. Одну з них він придбав у 2020 році, інша — 2007 року. 

У день підриву Каховської ГЕС — 6 червня 2023 року — дружина Юрія Гусєва отримала право користування RANGE ROVER VELAR 2018 року випуску. 

Також у 2023 році Юрій Гусєв придбав державні облігації.

Данні про цінні папери Юрія Гусєва
Данні про цінні папери Юрія Гусєва

Родина Гусєвих — творча, тому в активі Юрія Гусєва — авторські права на книгу 2015 року «Незбагненність. Збірка віршів українця», а також на книгу сина Михайла 2023 року — «Деравія. Квантовий стрибок».

В Острозькій академії Юрій Гусєв заробив 2 927 гривень, а от в «Укроборонпромі» — 7 847 984 гривень. Нагадаємо, що це фактично — за пів року роботи. Дружина Ольга також заробляла підприємницькою діяльністю та у ТОВ «ЮКРЕЙНІАН ФЕШН ГРУП». Також у неї є кредит на 207 тисяч доларів, оформлений 2021 року.

Читайте також:

 

 

 

 

 

 

 

Коментар
26/05/2024 Субота
25.05.2024