Херсонщина. (Не)військова таємниця: наскільки прозоро працюють адміністрації громад

25 Жовтня 2023, 20:35
Ілюстративне фото 4724
Ілюстративне фото

Відкритість влади тотожна ефективності її дій

Проблема відкритості органів державної і місцевої влади завжди була актуальною для України. Особливо гострою вона стала під час повномасштабного вторгнення Росії проти України.

На прикладі Херсонської області можна побачити картину не належного виконання представниками військових адміністрацій сталої форми висвітлення своєї діяльності. Це стосується ведення, наповнення, а в деяких випадках і відсутність офіційних сайтів, сторінок в соціальних мережах тощо. 

Також, викликає занепокоєння фактичне ігнорування  представниками влади законодавства щодо  публікації нормативно-правових актів, виданих в межах повноважень чиновників. Мова йде про розпорядження начальників військових адміністрацій, міських, сільських, селищних голів тощо. А також, наявна проблема щодо відсутності ресурсів для зв’язку з громадянами та медіа.

Медіа-юристка, керівниця юридичного напрямку ГО «Інститут розвитку регіональної преси» Оксана Максименюк зазначає, що в контексті введення в Україні  воєнного стану зміни до Закону України  «Про доступ до публічної інформації» не вносилися.

«Відтак зберігається необхідність представникам влади інформувати громадськість, розміщувати актуальну інформацію на сайтах тощо. Таке виключення може стосуватися лише питань, які становлять національну безпеку», − наголосила вона.

Також, Оксана Максименюк зауважила, що вся інша інформація має бути доступною, зрозумілою  і опублікованою на сайті. Більше того, інформація, яка стосується безпеки громадян, може мати перевагу над національною безпекою, отже розпорядник інформації в цьому випадку має застосувати «трискладовий тест».

Закритий ДОСТУП ДО ВЛАДИ

У серпні 2023 року було прийнято рішення написати матеріал про навчання дітей  за українською програмою в громадах Херсонщини, які наразі є окупованими. Для отримання необхідних матеріалів,   були направлені запити на отримання публічної інформації через ресурс «ДОСТУП ДО ВЛАДИ» При відправці запитів стикнувся з проблемою, що офіційні електронні адреси створених військових адміністрацій, як на базі РДА так і громад  відсутні, але залишають діючими електронні скриньки  райдержадміністрацій та безпосередньо громад. Однак, після  закінчення терміну, що надається для відповіді нами були отримані ось такі повідомлення:

−Відповідь на цей запит прострочена;

−Не вдалося доставити листа розпоряднику. Можливо, ця адреса вже недійсна, в розпорядника переповнена пошта або вони відмовляються отримувати листи з Доступа. Ви можете спробувати написати їм з власної пошти;

Зважаючи на описану вище ситуацію, яка склалася з доступом до публічної інформації, виникла необхідність вивчити діяльність створених військових адміністрацій саме в розрізі висвітлення своєї діяльності та  доступу до публічної інформації, як громадян та і представників ЗМІ.

Слід зазначити, що  Херсонська обласна військова адміністрація та Херсонська міська військова адміністрація виконують норми законодавства щодо висвітлення своєї діяльності та взаємодії з громадянами і  представниками медіаспільноти. Вони є достатньо відкритими. Публікуються розпорядження очільників зазначених військових адміністрацій, здійснюється інформування населення про свою діяльність, як на офіційному сайті так і в соціальних мережах. Електронні адреси для направлення запитів на доступ до публічної інформації відкриті і  функціонують.

Ситуація на Херсонщині

Для  проведення аналізу та вивчення  ситуації що склалася, направили запит до Херсонської обласної військової адміністрації, щоб дізнатися адреси офіційних ресурсів військових адміністрацій та отримати  активні посилання на них. Також, направили запит з проханням надати електроні адреси  військових адміністрацій  області,  на які можна відправляти запити на доступ до публічної інформації.

Херсонська обласна військова адміністрація надала відповідь на наш запит.

Аналіз наданої інформації вказує на наявні  прогалини у багатьох військових адміністраціях, створених на Херсонщині.

Так, відсутні офіційні сайти у 16 військових адміністраціях з 49. З них: на деокупованій частині області – 3  і на тимчасово окупованій частині Херсонщини – 13.

Відсутні офіційні сторінки у соцмережі фейсбук у чотирьох військових адміністраціях. Всі вони знаходяться на лівобережжі Херсонщини. 

Найбільш критична ситуація в громадах з наявністю телеграм-каналів. Всього 9 військових адміністрацій мають свої канали у зазначеному месенджері.

У Виноградівській сільській військовій адміністрації відсутні офіційний сайт,  сторінка у фейсбуці і канал або група у телеграмі.

Багато сайтів військових адміністрацій створено на база раніше існуючих сайтів громад. Загальна стрічка новин на вебсайтах змінюється в основному з виступами Президента, однак вся інформація залишається старою. Ми можемо знайти інформацію про депутатський корпус, сільського/селищного/міського голову, рішення ради, розпорядження сільського/селищного/міського голови, але часто немає згадки про начальника військової адміністрації, його розпорядження, штат адміністрації тощо.

Херсонський район: Олешківська військова адміністрація офіційно використовує сайт Олешківської міської ради. Без жодних змін та виправлень.

Чорнобаївська, Станіславська, Музиківська, Дар’ївська військові адміністрації також користуються сайтами, створеними ще громадами, без змін назви органу владу.

 На сайті Дарївської громади, яким військова адміністрації  користується, принаймні  саме цей сайт вказаний у відповіді на наш запит, остання новина датується 24.05.2022 року ( ОПЕРАТИВНИЙ ЗВІТ)

Бериславський район: Борозенська військова адміністрація використовує сайт  Борозенської громади, але там  можна знайти деякі розпорядження начальника місцевої військової адміністрації.

Тягинська військова адміністрація також користується сайтом громади, але там публікують актуальні новини громади.

Каховський район: Присиваська військова адміністрація використовує сайт громади без змін назви. В той же час Хрестівська військова адміністрація має сайт саме військової адміністрації, як органу влади.

Генічеський район: Нижньосірогозька військова адміністрація використовує сайт громади і публікує  у себе в стрічці новини деокупованої частини Херсонщини та звернення Президента України.

Новотроїцька військова адміністрація також використовує сайт громади, там є посилання на офіційну сторінку саме  Новотроїцької військової адміністрації у фейсбуці.

Скадовський район: для прикладу Бехтерська і Мирненська військові адміністрації використовують сайти селищних рад.

Долматівська військова адміністрація також офіційно висвітлює інформацію на сайті Долматівської сільської ради, інформацію про начальника військової адміністрації можна знайти лише в розділі КОНТАКТИ. 

Новини також не містять місцевої тематики, а є репостом загальноукраїнської інформації. Останнє розпорядження начальника військової адміністрації датоване червнем 2023 року.

Аналізуючи зміст новин, які розповсюджуються на сайтах військових адміністрацій Херсонщини можна зробили висновок: там присутні новини здебільшого  про  допомогу волонтерів та різних благодійних фондів.  На самих сайтах фактично неможливо знайти інформацію про кількість та контакти працівників  військової адміністрації, структуру та штатний розпис, про розподіл повноважень між військовою адміністрацією та виконавчими органами місцевих рад, та їх функції, тощо.

Слід зазначити, що начальник управління внутрішньої та інформаційної політики Херсонської ОВА Олександр Толоконніков у коментарі Район.Херсон зауважив, що Херсонська обласна військова адміністрація проводить моніторинг,  висвітлення районними військовими адміністраціями та військовими адміністраціями населених пунктів своєї діяльності  на офіційних сайтах та інших ресурсах, що використовуються для поширення інформації.

Також, згідно його коментаря, Херсонська ОВА здійснює аналіз висвітлення  діяльності вищезгаданих  військових адміністрацій.

«Аналіз є, моніторинг є, взаємодія також є», - наголосив пан Толоконніков.

Чому військові адміністрації Херсонської області, особливо її окупованої частини повинні працювати  відкрито?

І представники ЗМІ, і громадяни мають право отримувати офіційну та перевірену інформацію щодо ситуації на окупованій  частині Херсонщини саме з українських джерел. Навіть висвітлення відсутності підтвердження того чи іншого факту або події, що відбулася в окупації, є  позицією, на яку журналісти мають право покластися. Саме  військові адміністрації  тимчасово окупованих громад повинні бути першоджерелами такої інформації. Для цього, звісно, треба  підтримувати зв'язок з медіа. Громадяни, особливо мешканці окупованих громад, що виїхали на підконтрольну українській владі територію, також повинні знати чим займаються  чиновники, які зараз керують їх громадами і отримують заробітну платню з податків та бюджету. Які вони видають розпорядження, яку отримують заробітну платню, який штат військової адміністрації тощо. Для цього необхідно, щоб на офіційному сайті працював розділ, в якому збережені  розпорядження  керівників громад.

Крім цього, в середньому від 40% до 60% мешканців громад області  виїхали за їх межі  та мають статус ВПО або біженців в різних країнах світу. Підтвердженням цього є  інфоргафіка, створена на основі інформації, яку отримав журналіст Артем Сопов у відповіді на свій запит.

Сам Артем Сопов у коментарі Район.Херсон зазначає, що в Херсонській області під питанням є створення на її окупованих частинах не лише Каховської, Скадовської та Генічеської районних військових адміністрацій, а й 32 військових адміністрацій в територіальних громадах, де де-факто вони всі можуть виконувати лише одну функцію – забезпечення права громадян на інформацію через вебсайти.

«Зважаючи на те, що населення тимчасово окупованих територій або не може користуватися цією інформацією, або не буде навіть заходити на такі сайти під страхом можливих тортур, інформація від районних та військових адміністрацій населених пунктів може бути направлена лише на тих мешканців, які виїхали з окупації, а за повнотою інформації вони навряд чи будуть звертатися на сайти нижче районного рівня. І ще питання до самих джерел такої інформації – чи є вони, чи наповнюються?», − зазначив  пан Артем.

Також треба зауважити, що саме зараз на Херсонщині, звісно внаслідок ситуації, що склалася, більшість начальників  військових адміністрацій ‑  це нові для громад люди, які можливо, навіть ніколи не жили на території громад і не мали до них жодного відношення. Це добре видно на інфографіці:

Звідси проблема: і журналісти, які можливо, раніше мали контакти сільських/селищних/міських голів, і жителі громад, які їх обирали, саме зараз не знають переважаючу кількість нових очільників у своїх громадах. Зрозуміло, це  ускладнює процеси  взаємодії та  спілкування. Журналіст не має контактів, а голова, якого люди обирали, не має жодних повноважень, натомість призначеного начальника військової адміністрації жителі громади не знають; як ті, що мешкають в громаді так і ті, які вимушено покинули  місце свого постійного проживання.  Тому, можливість спілкування та отримання необхідної і корисної інформації через  мережу інтернет є нагальною та актуальною.

Люди, які через страх війни та не бажання перебувати в окупації хочуть знати, що відбувається на їх батьківщини, а також про різні державні програми щодо підтримки та реінтеграції.  Чиновники військових адміністрацій покликані працювати не для територій, а для людей, особливо тих, кому вони можуть допомогти гуманітарною підтримкою, консультаціями, навчанням тощо. Для цього повинні працювати  ресурси для зв’язку влади та громади. Мешканці громади мають повне право направити запит  на публічну інформацію і отримати відповідь. Для цього також необхідні спеціальні, визначені законом ресурси: офіційний сайт або сторінка в соцмережі або месенджері, яку легко знайти у пошуковиках.

Публікуємо перелік військових адміністрацій Херсонщини та їх електроні адреси,  на які можна відправляти запити на отримання публічної інформації

Керівник Херсонського осередку КВУ Дементій Бєлий вважає, що в цій ситуації треба просто повернутися до стандартних норм відкритості та доступності офіційної інформації в місцевих органах влади. Особливо, на прифронтовій території. Щоб люди бачили та знали, що влада разом з народом.

«Коли ми не бачимо на офіційних сайтах офіційних розпоряджень, інформації про фінансування тих чи інших ремонтів, натомість ми читаємо в анонімних телеграм-каналах про чергову іномарку чиновника – це є найбільш страшною загрозою під час війни, бо закритість та чутки, які породжуються на фоні цієї закритості ‑ і є деморалізуючим фактором, який негативно впливає  й на фронт, й на тил», − наголосив Бєлий.

Рекомендації

Задля створення сприятливих умов співпраці  органів влади, представників медіа та громадськості, своєчасного, оперативного інформування мешканців громади, як тих, що мешкають на території громади так і тих, які вимушено проживають на іншій території України або за кордоном пропонуємо:

Для тих, в кого відсутні: Створити офіційні сайти районних військових адміністрацій і  військових адміністрацій населених пунктів;

Для тих, в кого відсутні: Створити офіційні сторінки районних військових адміністрацій і військових адміністрацій населених пунктів у соцмережі Facebook

−–Для тих, в кого відсутні: Створити офіційні канали або групи районних військових адміністрацій і  військових адміністрацій населених пунктів у месенджерах (Telegram, Viber, Signal)

Для тих в кого наявні: Систематично публікувати розпорядження керівників  військових адміністрацій (крім тих, публікація яких заборонена законом)

 –Наповнювати актуальною, корисною та своєчасною інформацією офіційні сайти громад, військових адміністрацій та їх офіційні сторінки у соцмережах та месенджерах

Інформація, викладена у статті, наведена станом на дату отримання відповіді від Херсонської обласної військової адміністрації на запит публічної інформації.

«Це дослідження було розроблено журналістами видань Район.Берислав та Район.Скадовськ в рамках проєкту журналістських розслідувань «Захист Передової (Protecting the Frontline 3), що фінансується ЮНЕСКО та втілюється Інститутом висвітлення війни та миру (IWPR). Зміст дослідження є винятковою відповідальністю журналістів видань Район.Берислав та Район.Скадовськ i не відображає погляди ЮНЕСКО чи Інституту висвітлення війни та миру».

 

 

 

 

 

Коментар
20/07/2024 П'ятниця
19.07.2024