Росіяни готують наступ на Херсон: що розповів американським журналістам начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін
«Росія хоче розпочати новий наступ тут», — сказав Олександр Прокудін. За його словами, російські сили зібрали «300 човнів для переправи через річку».
Це повідомив начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін журналістам американського видання Financial Times — і саме ці слова вже облетіли низку видань в Україні. Журналісти Район.Херсон почитали репортаж американців і розповідають, про що там йдеться.
Детальний опис атак російських дронів у Херсоні
Отже, в матеріалі йдеться про обстановку в Херсоні в цілому: про атаки дронів на простих мешканців, про постійні обстріли. Особливий акцент журналісти роблять на тому, що в період написання матеріалу в Херсоні була погана погода: дощ, вітер.
«Коли збираються хмари, йде дощ і вітер розганяє вулицями цього південного українського міста, місцеві мешканці використовують цю можливість для вирішення своїх справ, вважаючи, що це хоча б тимчасово перерве терор, який панує у небі», — саме так починають свій матеріал американські журналісти.
Далі доволі детально для англомовних читачів описують те, що відбувається в Херсоні вже кілька місяців:
«Цивільні Херсона з середини літа стали мішенню для експерименту, якого раніше не було у сучасній європейській війні: це цілеспрямована російська кампанія, спрямована на спорожнення міста шляхом переслідування його мешканців ударними дронами. Ці смертоносні машини, іноді цілими роями, зависають над будинками, вриваються до приміщень і переслідують людей на вулицях — у машинах, на велосипедах або пішки. Цілями стають не солдати чи танки, а цивільне населення».
З середини липня Херсон і сусідні громади на правому березі Дніпра зазнали понад 9500 атак малими дронами, внаслідок яких загинули щонайменше 37 осіб, а сотні отримали поранення, цитують журналісти Прокудіна та херсонських правоохоронців.
Прокудін розповів Financial Times, що Росія розгорнула одні з «найкращих підрозділів дронів» через Дніпро, який розділяє Херсон і слугує лінією фронту. З протилежного берега річки росіяни запускають передові моделі дронів, відпрацьовують бойові техніки й тренують нових операторів для посилення вторгнення.
Які дрони використовують росіяни для атак на Херсон
Також журналісти розповіли, що у російських військових і провійськових Telegram-каналах регулярно публікують десятки відео атак дронів на цивільних. Це дійсно так. Щобільше, у цих каналах вони наголошують: цивільним потрібно виїхати, а будь-який рухомий об'єкт росіяни вважають своєю ціллю.
Серед пристроїв, які використовуються, є дрони з видом від першої особи (FPV), китайські комерційні Mavic і великі військові російські Lancet, пишуть у репортажі. Вони націлюються на вразливі місця: людні ринки, автозаправки, кафе, поштові відділення та центри гуманітарної допомоги.
Також розповідають американські журналісти й про міни-«пелюстки», які росіяни розкидають по Херсону з дронів: «Росіяни розміщують «пелюстки» у трубки, які підвішуються до маленьких квадрокоптерів, а потім розкидають їх по вулицях, подвір'ях, дитячих майданчиках і громадських площах».
Далі журналісти наводять історії кількох людей, які постраждали від атак російських дронів на Херсонщині.
«Російські дрони, раніше використовувані для фотографії та відеозйомки, тепер оснащені гранатами та імпровізованими вибуховими пристроями. Деякі з них несуть ще більші заряди, включаючи протитанкові міни та боєголовки, що використовуються в атаках «камікадзе». Вони можуть літати на відстань до 15 км, рухаючись на низькій висоті зі швидкістю понад 100 км/год, що ускладнює їх виявлення та знищення. Основними мішенями стають військові транспортні засоби, машини швидкої допомоги, поліцейські автомобілі, пожежні машини та гуманітарні конвої».
Американські журналісти також написали про те, що «...багато людей тепер носять маленькі детектори, які повідомляють, коли дрони наближаються».
Журналісти Район.Херсон запитали у знайомих херсонців — і майже всі про це чують вперше. Принаймні подібне явище — наявність портативних детекторів у людей — точно не масове явище. Персональний «дронщик» — людина, яка відслідковує російські дрони, — є в Олександра Прокудіна. Ми про це писали раніше.
Життя під вогнем: хроніки терору Херсона
Які атаки здійснюють росіяни на правобережну Херсонщину останнім часом
Українські чиновники підозрюють, що Росія планує посилити тиск на Київ, щоб прискорити здобутки на полі бою перед можливим поверненням Дональда Трампа до Білого дому. Росія може готуватися до нового наступу, зокрема до можливого форсування Дніпра, підсумовують журналісти — і саме в цьому контексті дають фразу Олександра Прокудіна про 300 човнів.
У листопаді про те, що росіяни масово викрадають човни у мешканців окупованої Херсонщини, повідомляли в Центрі національного спротиву.
Сергій Братчук, речник добровольчих сил України на півдні, зазначив, що російські війська намагаються захопити острови на річці та просунутися ближче до західного берега Херсона. Нещодавно вони здійснили масштабну атаку на острів Козацький на північний схід від міста, поблизу Нової Каховки. Про це також повідомляли в листопаді.
«Ці події у Херсоні відбуваються на тлі найшвидшого територіального просування російських сил з початку повномасштабного вторгнення. Лише за останній місяць Росія захопила територію приблизно вдвічі більшу за площу Лондона в східній частині Донецької області», — повідомляють американські журналісти.
Російські сили загрожують контролю України над стратегічно важливими містами Покровськ, Курахове та Велика Новосілка. Вони вже наблизилися до Дніпропетровської області, яка є ключовим вузлом українських військових операцій на сході.
Херсон стане ще більшою ціллю. Це був перший обласний центр, який захопили російські сили після повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року. Місто перебувало під окупацією майже дев’ять місяців, перш ніж було звільнене під час останнього успішного контрнаступу України.
З того часу Росія постійно обстрілює Херсон і прилеглі села на березі Дніпра важкою артилерією, ракетами, авіабомбами та балістичними ракетами.
Дронові атаки значно прискорили відтік цивільного населення з регіону. Тут американські журналісти навіть надають дані щодо кількості мешканців, які нині проживають на Херсонщині: до російського вторгнення населення Херсонської області становило близько одного мільйона осіб, тепер залишилося лише 158 тисяч. Херсон, де раніше проживало 250 тисяч жителів, тепер налічує лише 60 тисяч мешканців.
За підсумками матеріалу можна зробити кілька висновків:
- матеріал написаний, скоріш за все, в листопаді — про це свідчать і обставини (зокрема погода), і фото в репортажі;
- росіяни готують наступ на Херсон та правобережну Херсонщину постійно — вони анонсують це від перших днів деокупації восени 2022 року;
- американські журналісти навели слова українських експертів та посадовців, які останні також озвучували останнім часом.
Читайте також: Росіяни за добу обстріляли 19 громад Херсонщини: є двоє загиблих