Фейк про Україну без Криму: які насправді були стрічки випускників у Львові

11 Червня 2024, 13:41
Фейк про Україну без Криму поширюють проросійські канали ФАКТЧЕК 1508
Фейк про Україну без Криму поширюють проросійські канали

На початку червня одночасно практично у всіх соцмережах – від X та Вконтакте до Telegram i Tik-Tok, а також на російських сайтах з’явилася інформація про те, що львівські школярі одягнули випускні стрічки, на яких зображена карта України без Криму. 

Російська пропаганда поширює чергову «зраду». Цього разу вона стосується відсутності Кримського півострова на карті України. Однак фото, яке поширюють фейкороби, зроблене не у Львові, а оригінальну світлину вони змінили у фоторедакторі.  Далі розповідаємо детальніше.

«Львовским выпускникам раздали ленты с картой Украины без Крыма», – із таким меседжем у оригіналі поширюють на проросійських та пропагандистських ресурсах фотографію школярів.

На фото вони у вишиваному одязі, а на передньому плані дівчина із випускною стрічкою, яку традиційно одягають одинадцятикласники на свято Останнього дзвінка.  

На стрічці, окрім написів «Випускник» та «11-А клас», розміщена карта України, однак без Кримського півострова. Фотографію пропагандисти супроводжують іронічними підписами на кшталт, що це «абсолютно логічно», чи «почалася стадія прийняття», «зрада», «наступний етап без ДНР, ЛНР, Запоріжжя та Херсонщини». Вони навіть пишуть, що дівчину тепер внесуть у базу «Миротворця».

Однак, насправді, це фото було зроблене під час святкування Останнього дзвінка у школі №19 міста Тернополя. Відповідний репортаж опублікував у своєму Telegram-каналі місцевий сайт «20 хвилин».

На оригінальному фото чітко видно, що карта України на випускній стрічці зображена з міжнародно визнаними кордонами усім цивілізованим світом, включно з півостровом Крим. Тож, очевидно, що півострів зумисне прибрали з мапи у фоторедакторі.

Окрім того, на сторінці в Instagram магазину, що виготовляє такі випускні стрічки, карта України зображена з Кримом.

Випускні стрічки
Випускні стрічки

ВИСНОВКИ

Пропагандисти поширюють подібні наративи про «ісконно рускую зємлю» ще з 2014 року, з часу анексії Кримського півострова. Очевидно, що черговий вкид направлений на внутрішню аудиторію та світову спільноту, щоб впливати на суспільну свідомість теорією, що Україні Крим не потрібен, ніхто півострів повертати не збирається та й не зможе.

Однак це – не правда. Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак під час участі в Міжнародній платформі за звільнення незаконно утримуваних РФ цивільних осіб, яку було проведено в Києві в десяту річницю анексії АР Крим, підкреслив наступне:

«Демілітаризація Криму та повернення півострова під український прапор – це не лише питання відновлення суверенітету та територіальної цілісності України, а й єдиний ефективний спосіб гарантувати безпеку всій Європі», – сказав Андрій Єрмак.

Окрім того, анексію Криму осією не визнають усі члени НАТО.

І, як розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, велика частка людей, зокрема кримських татар та етнічних українців, на території Криму чекають на звільнення півострова.

 

Коментар
20/07/2024 П'ятниця
19.07.2024