Херсон стає дитячою кімнатою міліції

04 Червня 2025, 07:30
Яррслав Шанько у 2019 році / Скриншот відео Суспільне Херсон 2284
Яррслав Шанько у 2019 році / Скриншот відео Суспільне Херсон

Не минуло і двох місяців, як Херсон нарешті отримав начальника міської військової адміністрації. Навіщо було звільняти попереднього, невідомо, але сталось так, як сталось: 17 квітня Володимир Зеленський звільнив Романа Мрочка, а потім довго шукав йому заміну. Ще 1 травня я написала про те, що єдиною реальною кандидатурою на цей пост за два тижні пошуків був тодішній заступник начальника Херсонської ОВА Ярослав Шанько. Його і призначили, тільки перемовини кастинги тривали ще місяць.

Ярослав Шанько — не просто поліцейський, а поліцейський з родини поліцейських, який до системи державного управління потрапив через ювенальну превенцію: відповідний відділ він очолював до 2021 року, звідки пішов кар'єрними сходами далі, поки не опинився серед заступників... у свого же колишнього шефа Олександра Прокудіна: той до лютого 2022 року очолював Націоанльну поліцію Херсонської області, а за рік очолив Херсонську ОВА. От і виходить: вся горизонталь херсонської влади — поліцейська: начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін, Голова облради Олександр Самойленко та начальник Херсонської МВА Ярослав Шанько. Що в цьому хорошого? Нічого. Як на мене, звісно.

Звісно, якісний управлінець цілком може носити погони поліцейського — чому ні? Але поки з Херсонщиною такого не сталось. Більше того, Шанька не надто хотіли призначати саме через ось цю тотальну поліцеїзацію Херсонщини. Але кращих кандидатів не знайшлось. Точніше, жоден із кращих не захотів.

Ярослав Шанько останнім часом був заступником начальника Херсонської ОВА, таке враження, що у справах дітей. Як і звик у міліції-поліції, де він з 2011 року, але точніше — від народження, бо він з родини правоохоронця. Його регулярно бачили на дитячих заходах, він мило усміхався і працював підставкою для подарунків херсонським дітям від різних благодійників. Не знаю, як іще описати цю роль, яку скромно підписували «за сприяння» або «за ініціативи» Херсонської ОВА. За цю роль щедро платили: зарплата Шанька за місяць нижче 94 тисяч гривень не опускалась, а за 2024-й рік склала півтора мільйона гривень. На його сторінці у Фейсбук — багато інформації ні про що про діяльність Херсонської ОВА, яку перепощують чи не всі заступники начальника наче за командою.

Нічим яскравим Ярослав Шанько за два роки роботи в ОВА не відзначився, всі його характеристики обмежуються словами «приємний» та «ввічливий». Непогано, звісно, у порівнянні з іншими його колегами, але для начальника міської військової адміністрації міста на межі з фронтом із постійними загрозами російського штурму та постійними обстрілами росіян якось замало. А, ще Ярослава Шанька бачили в Кіндійці — дуже небезпечному районі Херсона, який постійно обстрілюють російські дрони. Важлива характеристика, куди правду діти. Це сарказм, раптом що.

Ярослав Шанько звик працювати в системі поліції. Більше того — ювенальної превенції. Колись це називали «дитяча кімната міліції». Попри анонс реформ і нову форму сутність цього напрямку роботи правоохоронців не змінилась. Шаньку 34 роки — 12 червня буде 35. Він молодий і місцевий, але він — людина правоохоронної системи України. Тієї самої, з Аваковим і Татаровим на чолі. Більше того, «спадковий правоохоронець». 

Що може дати Херсону людина-спадковий правоохоронець із досвідом — управлінським! — в ювенальній поліції та заступником начальника ОВА — теж вихідцем з поліції? Давайте по пунктах:

  • Закриту систему, де все буде відповідно до і згідно з. 
  • Показові виступи, де на камеру будуть демонструвати усміхнені обличчя дітей і дорослих, а система всередині буде гнити і розвалюватись. Ярослав Шанько вже активно це практикує. В його риториці — нічого конкретного, але «перемога незабаром», «захист людей і підтримка наших відважних військових», «працюємо заради Херсона і херсонців», але конкретики — нуль.
  • Виконання всіх вказівок згори, якими би безглуздими ті не були. А виконувати є що. І схеми на будівництві та відновленні тут будуть ключовими. Тільки навряд туди допустять журналістів та блогерів знімати. Хібащо за попередніми домовленостями і за чітко організованим сценарієм. Але це я щось романтично вже уявляю. Зате буде «взвейся та развейся», як казав божевільний герой одного російського роману.
  • Саботаж серед підлеглих, адже система управління в поліції дуже сильно відрізняється від системи управління в цивільних органах. І Ярослав Шанько останнього не практикував. 
  • Відсутність авторитету серед населення. А це мабуть ключове в будь-якому місті, тим паче зраненому війною та окупацією. Поліція на Херсонщині — це особлива історія. Поліція тікала під час окупації чи не першою, не забезпечивши жодної евакуації та інформування населення. Поліцію не було чутно до самої деокупації — взагалі. Лише про тамтешніх зрадників добре чули. Так, вони були чи не всюди, в поліції зокрема. Херсонці в окупації навчились виживати без поліції, яка сьогодні в Херсоні штрафує за перевищення швидкості тих водіїв, які тікають від російських дронів. 

За час роботи заступником начальника Херсонської ОВА Ярослав Шанько не продемонстрував, що може працювати якось інакше у порівнянні з тим, як працював раніше. Чи буде це на новій посаді? Подивимось, але навряд. Я буду рада помилитись і побачити, що насправді це призначення — на краще. Але я в це не вірю. Мені шкода, що з Херсона намагаються зробити дитячу кімнату міліції.

Читайте також: 

Навіщо росіяни обстрілюють херсонську залізницю

 
Коментар
19/06/2025 Четвер
19.06.2025
18.06.2025