Навіщо росіяни обстрілюють херсонську залізницю

На питання, яке я поставила в заголовку, я відповім в останніх двох реченнях цього блогу.
Останніми днями росіяни значно посилили обстріли херсонської залізниці. Так, вранці 16 травня вкотре постраждала будівля вокзалу разом із одним із вагонів поїзда. Постраждалих не було: пасажири і працівники вокзалу та диспетчерського пункту перебували в укриттях. Після завершення обстрілу поїзд рушив далі із затримкою близько години.
Вже 18 травня залізниця знову потрапила під російський обстріл. Якщо попередній раз росіяни вдарили щойно прибулий потяг зранку, то 18-го — перед відправленням, близько 16.00. Пасажири та працівники залізниці не постраждали, проте пасажирський локомотив був уражений внаслідок обстрілу. І знову постраждала будівля залізничного вокзалу.
Пасажирів, які мали їхати з Херсона до Києва, після завершення тривоги залізничники разом із Херсонською ОВА доставили до Миколаєва: це 66 пасажирів. Вже в Миколаєві залізничники додали вагони до потяга, аби вмістити всіх пасажирів з хесронського вокзалу. Рух всіх інших поїздів відбувався за графіком.
Читайте канали, де повідомляють про обстріли
Я потрапила під цей обстріл. Слава Богу, я була не в епіцентрі. Російський дрон, про який написали в телеграм-каналі Херсонської ОВА, летів як раз над нами з друзями. Я постійно читаю ті джерела, де повідомляють про дрони в Херсоні. Телефон був в руках – прочитала про дрон на автовокзалі, він був саме над нами. Ми вже звикли швидко реагувати, тому я максимально швидко побігла до авто, яким поїхала далі, а друзі — у своїх справах. Їхали під жахливі звуки, до яких Херсон звик за три роки. Ми всі – цілі та неушкоджені. На той час обстріл тривав вже доволі довго: попри відносно тихий ранок, десь із 11-ї росіяни активно обстрілювали центр міста, а далі вже – і інші мікрорайони.
У проміжку між перебіжками на автовокзалі, я зупинилась під навісом і сфотографувала закритий фанерою після обстрілів кіоск. Так, я навіть за таких умов можу зробити фото, якщо воно для мене важливе. А цей кіоск, як символ маленького укриття під час смертельної небезпеки, був моїм маленьким, але таким важливим символом. Я протягом трьох років боялась фотографувати і знімати відео: потроху цей страх родом з окупації мене відпускає.
Я мала свої справи ще й у Миколаєві, тому ввечері була там. Я бачила пасажирів, які приїхали з Херсона, — їх привезли вчасно, вони всі встигли до потяга ще до оголошення посадки. Звісно, перелякані, бо як не бути переляканими, коли над твоєю головою, хоч ти і у сховищі, дуже потужний російський обстріл? Завершення тривоги не означає, що росіяни припинять обстрілювати, – дрони продовжували літати, і люди, які живуть в Херсоні або принаймні часто бувають там, чудово знають: після потужного обстрілу росіяни можуть повторювати обстріл цієї ж локації.
Потяг до Києва, на який власне люди їхали, виїхав за розкладом і до Києва прибув за розкладом. На жаль, для Укрзалізниці це повсякденні реалії: швидко реагувати на російські обстріли.
Вирване з контексту, але важливе: читайте моніторингові канали, які повідомляють про російські обстріли та дрони. В Херсоні це робить навіть ОВА. Так, навіть офіційний канал, якщо має відповідну інформацію. Мені ця корисна звичка часто рятує життя.
Росіяни намагаються зробити Херсон мертвим містом
Росіяни активно анонсують обстріли у своїх телеграм-каналах. І цей обстріл залізничного вокзалу також анонсували. Обіцяли ще й автовокзал (той самий дрон), але не вийшло. Все це вони мотивують «підвозом вантажів подвійного призначення», тобто «військовими цілями», хоча я серед тих, кому росіяни не дали поїхати з Херсона потягом, не бачила жодного військового, як і «вантажів подвійного призначення». Втім, навіть якби вони там були, це все одно не дає права росіянам обстрілювати Херсон та інші громади.
Росіяни намагаються максимально позбавити Херсон нормального життя. Можна побачити, як вони «будь-яке пересування автотранспорту» вважають «законною ціллю», тобто обстрілюють абсолютно все і всіх, що і кого можуть. Логістичні шляхи для них особливо цінні – це ж обмеження доставки необхідних вантажів: від води і продуктів до пересування людей. Як на початку травня вони з вибуховими дронами переслідували автівки з продуктами, так сьогодні переслідують пасажирські потяги.
Все це росіянам потрібно для того, аби максимально залякати херсонців і вичавити їх з міста. Їм потрібен порожній Херсон. Максимум — тільки зі своїми прихильниками, яких тут одиниці. Всі інші росіянам заважають. Вони бояться херсонців: росіяни відчули міць і міцність людей в окупації, спротив і власне безсилля, навіть попри те, що вбивали і катували.
Росіяни бачать, що обстріли не роблять Херсон порожнім: люди залишаються і навіть повертаються додому. Так, херсонців мало — разів у п'ять менше, ніж було до окупації. Але достатньо для того, аби тримати місто в усіх сенсах. Як вичавити таких людей? Як вигнати їх, змусити покинути місто? Відповідь проста: зробити життя настільки нестерпним, аби у людей не було іншого виходу, окрім як або померти, або виїхати.
Заради цього росіяни намагаються вцілити вибухівкою з дрона по цивільних авто і авто з продуктами, обстрілюють відділення пошти та залізничні вузли, полюють за громадським транспортом і скидають вибухівку просто в люки автобусів, полюють з дронів за людьми. Одне відділення «Нової пошти» вже виїхало з Острова, бо працювати там вкрай важко. Тепер росіяни роблять усе можливе, аби потяги не їхали до Херсона. Будь-які закриття і обмеження діятимуть на херсонців як неймовірний психологічний тягар. І росіяни це знають. Вони роблять життя максимально нестерпним.
Мені було страшно. Але не так, як це було 24 — 27 лютого 2022 року. Якось по-іншому. Я часто буваю в Херсоні і знаю, як рухатись так, аби максимально себе убезпечити, не ризикую навмисне. Звісно, від уього не вберегтись, але коли загроза пряма, то поруч — турнікет, а адреси укриттів я давно знаю напам'ять. Мені страшно, але це страх, який посилює ненависть до росіян, бажання донатити Війську і швиденько шукати шляхів виходу: думати про інше часу немає. Коли я в Херсоні, у мене часто немає часу навіть погортати стрічки соцмереж: я або чимось зайнята, або насолоджуюсь спілкуванням із дорогими мені людьми, а жодної миті з ними я пропустити не можу. Я вивозила архів дідуся під обстрілами «градами», часто доводилось швидко стрибати в авто, бо «крило нависло». Саме через останню особливість все у Херсоні треба робити максимально швидко. Принаймні бажано.
Чому росіяни обстрілюють херсонську залізницю? Бо можуть.
Читайте також:
День народження трапляється і двічі на рік