Про крадену українську музику на російському льоду

12 Січня 2024, 08:30
Прев'ю до шоу Тетяни Навки 3064
Прев'ю до шоу Тетяни Навки

Рік 2006-й. Олімпійські ігри в Турині (Італія). Перші Олімпійські ігри за новою системою оцінювання виступів: традиційні 5.9 та 6.0 відійшли в минуле, як і техніка з артистичністю. Тепер оцінювали компоненти програми за іншою системою і пов'язано це було зі скандалом на Олімпійських іграх 2002-го року, коли вперше в історії вручили другий комплект золотих нагород спортивній парі з Канади у турнірі з фігурного катання. Справа у тому, що вони дивним чином у бездоганно виконаній програмі стали другими, тоді як росіяни із доволі грубою помилкою під час приземлення стали першими. Скандал, звинувачення в лобіюванні росіян та зрештою другий комплект нагород для Жамі Салє і Давида Пелетьє. На платформі Netflix у 2021 році вийшов документальний серіал «Bad Sport», де цьому скандалу присвятили цілу серію. Дуже раджу подивитись. До речі, якщо ви думаєте, що «95 квартал» тоді на жартував із цієї ситуації, то помиляєтесь. Так, вони і там відзначились.

З Олімпійських чемпіонів до прірви пропаганди

Повертаємось у 2006-й до Турина. У порівнянні з попередніми олімпійськими іграми — драматичними і скандальними, де скандали переважно були за участі росіян, тут було тихо і «по-домашньому», як люблять казати росіяни. Хоча певна інтрига в танцях на льоду — найбільш суб'єктивному виді фігурного катання — була. Судді вирішили після першого танцю категорично змінити розстановку сил. Чи то дійсно перший із трьох танців провалили чи не всі, чи суддям просто хотілось кіношної інтриги, можна довго припускати. Втім, у долі на це були інші плани: вчорашні лідери у першому танці раптово стали падати на лід у другому — і це при тому, що в танцях на льоду падіння трапляються доволі рідко. В результаті, все стало на свої передбачувані місця. До слова, саме тоді Україна здобула свою другу в історії медалі у фігурному катанні на Олімпіаді: третіми стали Олена Грушина та Руслан Гончаров, вихованці одеської школи фігурного катання, які згодом поїхали до США. Срібло опинилось в руках американців Таніт Белбін та Бенджаміна Агосто, а виграли турнір передбачувано чинні чемпіони Європи та світу Тетяна Навка і Роман Костомаров. Жодних скандалів, все логічно.

Навка і Костомаров — титуловані чемпіони — йдуть зі спорту і продовжують виступи вже в різних шоу: логічне продовження кар'єри фігуристів. Вона активно виступає, веде різні помпезні свята і навіть корпоративи, стає обличчям відомих торгівельних марок, про неї знімають документальні фільми. Аж раптом Навка розлучається із чоловіком-тренером і колись також титулованим російським фігуристом Олександром Жуліним. До речі, саме він є одним із тих, хто привів пару Навка — Костомаров до перемог. А за кілька років стає відомо, що Навка не просто стала довіреною особою Путіна (2012), а й дружиною його прес-секретаря Дмитра Пєскова (2015). На кривавій Олімпіаді 2014 року в Сочі, яка відбувалась одночасно з анексією українського Криму і де українським біатлоністкам російські вболівальники кричали «падай, с*ка», Навка була Олімпійським послом. Це почесна місія, покликана привернути більше уваги до змагань.

Але це вже був час, коли Навка, уродженка українського міста Дніпра, стала на спортсменкою, а путінською пропагандисткою. Вона продовжила шлях його довіреної особи, та й статус дружини Пєскова не дозволяв відмежуватись. Втім, здається, не надто вона прагнула відмежовуватись.

Тетяна Навка і Дмитро Пєсков
Тетяна Навка і Дмитро Пєсков

Із масштабним вторгненням Росії в Україну у 2022 році Навка не змінила поглядів, а лише укріпила їх, за що отримала санкції від цивілізованих країн, зокрема США, де живе її старша донька (!) — Олександра, яка народилась у шлюбі з Жуліним. Але чим більше санкцій за кордоном, тим стабільніше гастролі росіян вздовж Москви і Нижнього Тагіла. Навка робить власне шоу, де збирає таких самих пропагандистів «спорт внє політікі» або відвертих прихильників Путіна. Так з'являється НавкаШоу — чергове льодове шоу в Росії за участі колишніх чемпіонів, які скотились до прославляння диктатора. До слова, таке шоу там дійсно не одне, адже без роботи в цивілізованих країнах залишились зокрема чемпіон світу Ілля Авербух, дворазовий олімпійський чемпіон Євгеній Плющенко та ще чимало інших російських фігуристів. Свого часу вони дійсно були законодавцями моди у фігурному катанні, мали прихильників і визнання по всьому світу. Але жоден професіоналізм не перекриває підтримку ката і диктатора. Цього не врахували. Тепер олімпійські чемпіони, призери чемпіонатів Європи і світу розважають публіку виключно в Росії і «дружніх» країнах, більшість із яких навіть льодових арен не мають.

Крадена українська культура

Кілька днів тому українська співачка Христина Соловій оприлюднила допис, в якому повідомила, що її пісню «Тримай» росіяни переклали російською і використали в льодовому шоу Тетяни Навки «Вечера на хуторе». Сама Соловій жодного дозволу на це не давала. 

Один із постерів шоу
Один із постерів шоу

Далі скандал вже тільки набирав обертів. Виявилось, що це не єдина крадена композиція у шоу. «Ніч яка місячна» російською (!) у шоу лунала взагалі у виконанні Ані Лорак та Олександра Панайотова. Також можна було почути композицію Вєрки Сердючки, але дісталось не лише українській культурі: в російському шоу використали також і композицію американців Imagine Dragons. Як так сталось, що навіть «не погребували» ненависними американцями, невідомо. 

Шоу тривало з 22 грудня до 7 січня. В ньому брали участь зокрема титуловані литовські танцівники на льоду Маргарита Дроб'язко і Повілас Ванагас. За підтримку путінського режиму уродженку Москви Дроб'язко позбавили громадянства Литви, яке їй надали свого часу як виключення — для представництва країни на Олімпійських іграх. Але жодні успіхи в спорті не дозволяють підтримувати диктаторів, тож Дроб'язко тепер не литвинка. А Ванагас, хоч і громадянин Литви від народження, позбавлений державних нагород. 

Без теми Херсона тут також не обійшлось: якщо Катерину ІІ в шоу зіграла Навка (куди логічніше), то Потьомкіна, якого нерозривно пов'язують із Херсоном, — російський фігурист, який колись представляв США, Петр Чернишов. Ви його можете пам'ятати, як чоловіка акторки, яка зіграла «мою прекрасную няню», Анастасії Заворотнюк. Якщо не пригадуєте, то лише на краще. 

А ось і весь склад шоу, враховуючи заміни. 

Склад для виступу в льодовому шоу
Склад для виступу в льодовому шоу

В цьому шоу московити зібрали все, що могли, аби познущатись з української культури, причому без жодного дозволу на використання композицій. Звісно, такого дозволу вони б мабуть і не отримали, але сам факт: країна, яка нав'язує всім своє, фактично свого не має. І підтверджень цьому доволі багато: взяти хоча б майже на 100% крадену радянську естраду та сюжети таких обожнюваних радянських кінострічок, більшість із яких списані із закордонних. Але за залізною завісою «простий народ» цього не бачить і не знає. Можу посперечатись, що в Москві, де тривало шоу, ніхто не чув оригіналу пісні Христини Соловій і не підозрює, що це українська пісня.

Можна сказати, що рімейк та переспів — це власне традиція і так багато хто робить. Дійсно, так, але з великим АЛЕ: в цивілізованих країнах не крадуть, а купують права або принаймні оформлюють дозвіл юридично. В Росії так робив хібащо Кіркоров — і той недовго. 

Але якщо ви думаєте, що це єдине знущання над українським, то ви помиляєтесь. У НавкаШоу також є «Руслан і Людмила» на льоду. Так, «исконно русское», але головні ролі виконують Тетяна Волосожар і Максим Траньков. Олімпійські чемпіони 2014 року, чемпіони Європи і світу. Справа у тому, що Тетяна свого часу представляла Україну на міжнародній арені. Але згодом переїхала до Росії, змінила громадянство і досягла успіхів саме під російським прапором. Здогадуєтесь, як подає це російська пропаганда? А вона це подає і нерідко.

Прев'ю до шоу за участі Тетяни Волосожар
Прев'ю до шоу за участі Тетяни Волосожар

Сильна пропаганда від власного безсилля

Якщо у вас раптом склалось враження, що це не пропаганда, а просто недолугість росіян чи щось подібне, то мабуть ви також помиляєтесь. Це саме пропаганда: чітко продумана і доволі дорога. В неї вклали просто шалені гроші. Льодове шоу — це дороге задоволення. Але не для дружини особистого пропагандиста Путіна. Ось лише опис «Вечорів на хуторі». Тут і про «Юг России» (не Краснодар вони мають на увазі, а нинішню Херсонщину), і ще багато чого. Власне, саме українськими піснями, перекладеними російською і відверто вкраденими, організатори шоу довершили картину брехні і пропаганди. Але ж це дорого, пафосно і цікаво для росіян! Квитки розлітаються!

Опис «Вечорів на хуторі»
Опис «Вечорів на хуторі»

Чому раптом росіяни так активно увімкнули пропаганду? Власне, вони її і не вимикали. Варто зауважити, що пропаганда ллється там постійно: 24 години на добу. Як обстріли росіянами Херсона. Це ще одне наголошення: їм нічого не заважає обстрілювати нашу територію і поширювати свої пропагандистські наративи одночасно. А багатьом нашим людям чомусь то мова не на часі, то перейменування вулиць. І власне це шоу за Гоголем, імперські наративи якого росіяни так добре культивують, не стало чимось новим: це логічне продовження російської пропаганди. Зокрема про «исконно русский Юг России», який вони так рясно засипають ракетами, бомбами, вибухівкою з БПЛА і взагалі всім, чим можуть.

Але цікаво, що одночасно з навко-шоу у литовському Каунасі проходить чемпіонат Європи з фігурного катання, де вже вдруге росіянам участь заборонена. Другий чемпіонат поспіль без скандалів, зокрема допінгових. І росіяни про це згадувати не люблять: вони згадують чемпіонів минулого, анонсують їхні виступи, проте наразі чемпіонство у росіян може бути або під прапором іншої країни (і тоді промовляти про російське походження зась), або всередині Росії. Але з останнього сміються навіть ті росіяни, які підтримують Путіна.

Якщо ж підсумовувати, то можна згадати, що школа фігурного катання у Росії дійсно була славетна своєю силою і непереможністю. Проте:

  1. Жодні спортивні успіхи не дозволяють підтримувати війну і диктатора особисто.
  2. Всі диктаторські режими вкладають чимало коштів в культуру, спорт і мистецтво. 
  3. Російська школа фігурного катання заснована на радянській, яка в буквальному сенсі «витягувала» талановитих спортсменів і тренерів до Москви, не лишаючи шансів «братнім республікам» розвивати щось самостійно.

До речі, якщо згадати московитам, хто став Олімпійською чемпіонкою в жіночому фігурному катанні у 1994 році, у них починаються істерики. Адже це українка Оксана Баюл, Так, подальшний розвиток фігурного катання в Україні мав лише поодинокі сплески, але і Україна ніколи не була диктаторською країною, щоб вкладати шалені кошти в розвиток спорту заради пропаганди. Ми, як і інші країни, маємо своїх зірок, якими пишаємось; свої втрати, які нам болять; свої перемоги і проблеми. І навіть своїх, які тепер стали пропагандистами Путіна (та сама Навка або Волосожар). Але нам не соромно, бо ж визнавати власні помилки — це не соромно. 

І поки американець, хай і російського походження, але народжений у США, Ілля Малінін творить історію фігурного катання, стрибнувши аксель у 4,5 оберти, росіянам не залишається нічого, окрім волання «ой, он же наш мальчик» (наш — це з російським іменем і прізвищем, все інше там від США) і пропагандистських шоу за творами улюбленців пропагандистських методичок: Гоголя, Пушкіна тощо, — без виходу за географічні межі Росії. Бо далі — санкції цивілізованого світу.

До слова, організатором цього шоу є ООО «Навка шоу». Далі — мовою оригіналу: «ИНН 9705112951 ОГРН 5177746252613 119180, Москва, Большая Якиманка, 22 к.3, оф.77».

Коментар
20/07/2024 П'ятниця
19.07.2024