П'ять екологічних лайфхаків Кракова для відновлення Херсона: переробка — наше все

20 Грудня 2023, 08:52
Вавельський замок у Кракові, листопад 2023 2756
Вавельський замок у Кракові, листопад 2023

Внаслідок війни та окупації екологічні збитки, які нанесла Російська Федерація Херсонщині, вкрай великі. Наприклад, за інформацією Державної екологічної інспекції Південного округу, у період з 24 лютого 2022 року по 1 жовтня 2023 року загальна сума розрахованих збитків внаслідок забруднення атмосферного повітря Херсонщини склала понад 144 837 213 000 гривеньРозмір шкоди, завданої херсонським ґрунтам внаслідок дій росіян станом на 1 жовтня 2023 року складає вже понад 1 874 627 000 гривень. Щотижня Держекоінспекція обраховує збитки, завдані довкіллю на Херсонщині — і щотижня ці суми вражають. Російські окупанти нанесли величезну шкоду і херсонським ґрунтам, і повітрю, і водам, а наразі продовжують це робити: обстрілами деокупованих громад та своїми діями в окупації.

Втім, війна та окупація закінчаться — і настане час, коли потрібно буде відновлювати втрачене. Відновлення без впровадження системних заходів збереження навколишнього середовища не матиме сенс. Із однієї з найбільш чистих областей Херсонщина завдяки росіянам швидко перетворилась на найбільш замінований регіон і один із найбільш забруднених: особливо після підриву росіянами Каховської ГЕС. Тому постане необхідність впровадити такі заходи, які дозволять і очистити навколишнє середовище, і підтримувати його стан. Пропоную вам п'ять екологічних лайфхаків з Кракова, які точно дозволять зробити Херсон чистішим і наблизити херсонців до остаточної Перемоги і остаточного відходу від російських і радянських традицій.

Паперові пакети. Звичайні пакети в Польщі також продаються, але їх настільки мало, що вони майже непомітні. В більшості магазинів вам запропонують саме паперові: в них запаковують і продукти, і одяг, і все інше, що є у продажу. Перший поліетиленовий пакет я зустріла лише на 5-й день перебування у Польщі. Зменшення обігу поліетилену значно поліпшує стан довкілля, адже паперові пакети і утилізуються, і переробляються набагто легше.

Паперовий пакет у Кракові, листопад 2023
Паперовий пакет у Кракові, листопад 2023

Паперові «трубочки» для пиття. Такі трубочки є і в Україні, але в Польщі я інших не бачила: я не зустріла тут пластикових. В наших закладах харчування можна побачити пластикові трубочки — часто загорнуті в папір, але ж самі вироби пластикові. Та навіть на фото ви можете побачити, що не все ідеально: сам стаканчик пластиковий. 

Паперові трубочки для напоїв, листопад 2023
Паперові трубочки для напоїв, листопад 2023

Екологічний транспорт. Це стосується не лише обігу велосипедів та електричних самокатів, а й громадського транспорту: в Кракові він максимально екологічний. Тут не зустріти старих моделей автобусів, які забруднюють повітря, а екологічний транспорт ще й маркований відповідно — аби побільше людей знали саме про турботу про навколишнє середовище. 

Екологічний громадський транспорт у Кракові, листопад 2023
Екологічний громадський транспорт у Кракові, листопад 2023

Стоянка велосипедів у Кракові, листопад 2023
Стоянка велосипедів у Кракові, листопад 2023

До речі, щодо екологічності транспорту Краків має особливі умови. Краків став першим містом у Польщі, яке має Зону чистого транспорту. Зона чистого транспорту (Strefą Czystego Transportu, SCT) — це екологічний метод, що вже використовується в Європі для покращення якості повітря й піклування про здоров’я мешканців. Про це повідомляє UAinKrakow.pl з посиланням на міський портал.

Створення Зони чистого транспорту означає обмеження в’їзду до міста автомобілів, що викидають найбільше забруднюючих речовин, зокрема старих бензинових і дизельних моделей, які не відповідають мінімальним вимогам сучасного стандарту викидів.

Для найкращого результату територія Зони чистого транспорту Кракова збігається з його адміністративними межами. 

Коли запрацює Зона чистого транспорту в Кракові

  • Перший етап припадає на 1 липня 2024 року. Тоді в місто не в’їжджатимуть найстаріші, найбільш забруднюючі повітря автомобілі, яким 30 років і більше. Транспортні засоби, зареєстровані після 1 березня 2023 року, будуть підпадати під суворіше обмеження – відповідати сучасному стандарту складу викидів.
  • Другий етап розпочнеться з 1 липня 2026 року, і включатиме обмеження на в’їзд бензинових автомобілів старших 26 років і дизельних старших 16 років. Тобто кожен автомобіль має відповідати останньому стандарту складу викидів. 

Від заборони на в’їзд звільнили автомобілі осіб, старших 70 років, та людей з інвалідністю. Без обмежень їздитиме транспорт силових служб, рятувальників і спецтехніка, наприклад, екскаватори чи фудтраки.

Зона поширюватиметься на всі транспортні засоби й з-за меж міста та країни. У Польщі планується запровадження таких зон в інших містах.

Херсон цілком може брати приклад Кракова — планувати можна вже зараз, адже проблема транспорта для Херсона вкрай актуальна вже доволі давно. А після пограбування росіянами всього автобусного парку — тим більше. 

Туалетний папіз із переробленого паперового посуду. Можливо це польський тренд, а можливо — тих брендів, які працюють тут, але в МакДональдс ось такий туалетний папір: із переробленого паперового посуду. Це економіно і для бізнесу, і для навколишнього середовища. Традиційно про екологічність роботи повідомляють наліпки, які також додають, що завтра залежить від нас.

Туалетний папір із переробленого посуду, листопад 2023
Туалетний папір із переробленого посуду, листопад 2023

Екологічний громадський транспорт у Кракові, листопад 2023
Екологічний громадський транспорт у Кракові, листопад 2023

Екологія стосунків. Це мабуть перше, що кинулось в очі в Польщі, яку я і без того люблю. По-перше, невимовна любов до Польщі та її історії. Це відчувається: в розмовах, в кількості літератури та преси, де дуже багато історичної тематики і вона в моді.

По-друге, навіть незнайомі люди посміхаються один одному і за замовчуванням ставляться позитивно. Тут раді допомогти. За два тижні я не почула жодного хамства від поляків. Щоправда, я російською не розмовляла.

По-третє, дбайливе ставлення до всього і всіх навколо. Це одна з особливостей поляків, яку я давно помітила. Вони дуже дбайливі до дітей, багато уваги приділяють їхнім інтересам. Релігія посідає особливе місце в їхньому житті, але не є догмою. Тут варто зазначити і дуже потужну підтримку українців: від бордів і прапорів на будівлях до фінансової та психологічної підтримки. Цієї легкості життя і водночас дуже сильної любові до своєї землі нам часто так не вистачає.

Коментар
23/07/2024 Понеділок
22.07.2024